ARŞİVKÜNYEİLETİŞİM
   

OYUNCULARIN SÖZLEŞMELERİ UZAYACAK MI?

20 Mart 2020

..............................................

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun liglerin ertelendiğini açıklamasından sonra futbolcuların sözleşmelerinin uzayıp uzamayacağı merak konusu oldu.

Liglerin korona virüsü sebebiyle ertelenmesinin ardından futbolcuların sözleşmesinin akıbetinin ne olacağı merak konusu haline geldi. Tüm dünyada yaklaşık 8 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan korona virüsü salgını, spor camiasını da derinden etkiledi. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, korona virüsü salgına yönelik alınan tedbirler kapsamında hentbol, voleybol, basketbol ve futbol liglerinin tamamının ertelendiğini duyurdu. Liglerin ileri bir tarihe ertelenmesinin ardından müsabakaların yaz aylarına sarkması kesinleşti. Takvimdeki bu kayma akıllara ‘futbolcuların mevcut sözleşmeleri ne olacak? Kontratlar uzayacak mı?’ sorusunu getirdi.

SON TARİH 31 MAYIS’TI

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı Madde 19’a göre; her profesyonel futbolcunun sözleşmesinin bitiş süresi 31 Mayıs olarak kabul ediliyor. Aynı maddenin bir diğer bendine göre ise; sözleşme bitiş tarihinden sonra resmi müsabakaların devam etmesi halinde kontrat süresi müsabakaların bitimine kadar uzamış sayılıyor.

FİFA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Öte yandan FIFA, konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü profesyonellere danışılacağını duyurdu. FIFA’dan yapılan açıklamada, “Futbolcuların biten sözleşmeleri için geçici değişiklikler yapma konusunda profesyonellere danışacağız ve kısa sürede gerekli açıklamaları yapacağız.” ifadeleri kullanıldı.

İŞTE O MADDE

1.PROFESYONEL FUTBOLCU SÖZLEŞMESİ

MADDE 19 – GENEL ESASLAR

(1) Tarafların imzaladıkları sözleşmenin kulüp tarafından TFF’ye, tescil işlemi için sunulması zorunludur.

(2) Sözleşmenin süresi en fazla beş yıl olarak belirlenir. Ancak 18 yaşın altındaki futbolcular ile imzalanacak olan sözleşmelerin süresi üç yıldan fazla olamaz.

(3) Her halükarda sözleşmelerin bitiş tarihinin 31 Mayıs olarak tespit edilmesi zorunludur. Sözleşme bitiş tarihinden sonra resmi müsabakaların devam etmesi halinde, sözleşmenin süresi müsabakaların bitimine kadar uzamış sayılır.

(4) Futbolcu ile sözleşme imzalayan kulüp bu sözleşmenin geçerliliğini, sağlık muayenesinin olumlu sonuçlanması veya çalışma izni alınmış olması koşuluna bağlayamaz.

(5) Tarafların işbu talimat kapsamında noterden yapılması zorunlu tutulan tebligatlar dışında birbirlerine yapacakları her türlü tebligat, sözleşmede gösterilen adreslerine iadeli taahhütlü mektupla yapılır. Taraflar adreslerinde olabilecek değişiklikleri, iadeli taahhütlü bir mektupla birbirlerine ve TFF’ye bildirmek zorundadırlar. Aksi takdirde sözleşmede yer alan adreslere yapılan tebligat geçerli sayılır.

(6) Mevcut kulübüyle sözleşmesi devam eden profesyonel bir futbolcuyla sözleşme imzalama niyetinde olan kulüp, futbolcuyla görüşmelere başlamadan önce futbolcunun sözleşmesel ilişkisi devam eden kulübünün iznini yazılı olarak almak zorundadır. Yazılı izin almaksızın görüşmelere başlayan kulüp, futbolcu, futbolcu temsilcisi ve diğer kişiler hakkında Futbol Disiplin Talimatı hükümleri uygulanır.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
ANASAYFA HABERLER YAZARLAR ARŞİV FOTO GALERİ VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ KÜNYE İLETİŞİM
İzzet Baysal Cad. İncebey İşhanı Kat 2 No: 21   Tel: 0374 218 05 03