ARŞİVKÜNYEİLETİŞİM
   

Yarenler'in lideri asparagas haberlere isyan etti

14 Haziran 2011

Yarenler'in lideri Sinan Akyol basında çıkan asparagas transfer haberlerinin camiaya zarar verdiğini ifade erek bir ...

Yarenler'in lideri Sinan Akyol basında çıkan asparagas transfer haberlerinin camiaya zarar verdiğini ifade erek bir yazı kaleme aldı. İşte www.yarenler.org internet adresinde yayınlanan köşe yazısı

 

AS-PA-RA-GAS!

Asparagas, gerçek olmayan, masa başında uydurulan, yalan haber, uydurma haber demektir. Hiçbir gerçekliği olmayan kişilerin veya firmaların rant sağlamak amacıyla uydurduğu sahte haberler. Asparagas kelimesinin anlamı budur.

Şimdi “nereden çıktı bu?” diyenler mutlaka olacaktır. Bildiğiniz üzere, son günlerde yaşanan seçimlerden sonra, tek etkili gündem maddesi Boluspor ve transferler kalmıştır. İşte bu sebeple ortaya aslı astarı olmayan isimler atılmaktadır. Asparagas diye tabir edilen bu haberler çok tehlikelidir. Kimin elinde patlayacağı belli olmaz. Tek getirisi reyting olan bu tür haberleri yayınlayan site ve gazeteler aslında Boluya ve Boluspor'a kötülük yapıyorlar.

Gündeme getirdikleri isimlerler ile taraftarın beklentilerini yükseltiyorlar. Ayrıca gerçekten olası bir transfer ihtimalinde de fiyatın artmasına neden olabilirler. Bütün bunları neden yazıyoruz? Bolumuz ufak bir yer. Bu haberleri okuyan, duyan insanlarımız gerçekmiş gibi herkese haber veriyor.

Mesela X gazetesinde çıkan haberi okuyan bir insan, aynı haberi W adlı spor sitesinde gördüğü zaman çok daha fazla inanıyor. Sağ olsun bizim basınımızda hiç kaynak göstermiyor. W sitesi bu haberi X gazetesinden aldığını yazsa veya ne bileyim ertesi gün çıkan yerel gazetelerimiz, kullandıkları haberlerin kaynağını belirtse fenamı olur? Bu sayede insanımız hem çıkan haberlerin kaynağının aynı olduğu bilir; hepsini ayrı habermiş gibi algılamaz, değerlendirmesini bu yönde yapar.

Bilinmesinde fayda gördüğümüz bir başka boyutu da, bütçemizdir. Boluspor kulübü şu an ismi gündeme gelen Adem Sarı, İzzet Yıldırım, Mustafa Sevgi, Agbetu, Yenal, Emin Aladağ, Musa Çağıran, Ali Dere vb gibi futbolcular elbette Bolusporumuza yakışır. Ancak görüşülmeden görüşülmüş gibi yazılması, anlaşılacak denmesi beklentileri arttırmaktadır. Bu daha sonra, alınan isimlerin beğenilmemesini de beraberinde getirebilir.

Değerli Bolu basını! Gelin bu sene hepimiz daha duyarlı olalım. Bir haberi alıyorsak kaynak gösterelim. Atlatmak adına yalan yanlış haberler girmeyelim. Ulusal gazeteleri örnek almayalım. Bu demek değildir ki halkımızı bilgilendirmeyelim. Bu demek değildir ki aldığımız haberleri girmeyelim. Sadece olanı yazar, yazdığımızı alanlarda kaynak gösterirse sıkıntının büyük ölçüde çözüleceğini düşünüyorum. Haaa! Bu haberler bilinçli yapılıyor ve dikkat başka yönlere çekiliyorsa da hepinize ayrı ayrı bir özür borçluyum.

Bu konuda takipçilerine haber ulaştırmak için çaba sarf eden basınımızın daha duyarlı olacağını ümit ediyorum. Onların emeğine de saygı duyarak, geçmişte yaşananların bu zorlu senede yaşanmamasını bekliyorum.

1 yorum yapılmış
  • cengiz
    15 Haziran 2011 • 00:55
    haklısı sinan başkan.
     Yorum yazın
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
ANASAYFA HABERLER YAZARLAR ARŞİV FOTO GALERİ VİDEOLAR ZİYARETÇİ DEFTERİ KÜNYE İLETİŞİM
İzzet Baysal Cad. İncebey İşhanı Kat 2 No: 21   Tel: 0374 218 05 03